Posadzka w kuchni

Przez dość długi czas zastanawiałem się wraz z żoną nad rodzajem nawierzchni w naszej nowej kuchni. Trudno było się zdecydować – w końcu mamy dreptać po niej przez długie lata. W grę wchodziły trzy opcje:

  • parkiet,
  • płytki ceramiczne,
  • wykładzina.

Każda z nich ma swoje wady i zalety, które opiszę w tym tekście.

Wygodnie i tanio, lecz nieestetycznie

Wybór podłogi do kuchni to bardzo ważna kwestia
Autor zdjęcia: larkandlarks

Wykładzina jest miękka, niedroga i miło się po niej stąpa. Ważne również jest to, że łatwo samemu odmierzyć w sklepie odpowiedni metraż, przywieźć rulon do domu, rozwinąć w kuchni, ewentualnie przykleić i sprawa załatwiona. W razie zmiany preferencji w każdym momencie bez problemu można ją zerwać, zwinąć i wynieść na strych, aby tam czekała na swoje nowe przeznaczenie. Problem w tym, że jeśli chociaż raz rozlejemy coś w kuchni, nie będzie łatwo pozbyć się plamy… Na pewno nie tak łatwo jak z kafelków.

Schludnie, ale zimno i ślisko

Płytki ceramiczne pozwalają na zmycie każdego zabrudzenia bez trudu. W przeciwieństwie do wykładziny, wystarczą dwa ruchy mokrą ścierką i po plamie nie będzie śladu, ale spróbujcie tylko wejść zimą boso na kafelki. Kto próbował ten wie, że dużo przyjemniej poczuć pod stopą ciepły i miękki materiał. Dodatkowo, jeśli wcześniej ktoś rozlał na płytki nawet małą ilość płynu, to oprócz zimnego dreszczu można łatwo poślizgnąć się i poobijać kości.

Ładnie i przyjemnie, za to dosyć drogo

Tu bohaterem jest drewniany parkiet. Wzór zawsze jest miły dla oka, w obuwiu czy bez chodzi się po nim przyjemnie, a struktura gwarantuje nam pewną przyczepność. Niestety oprócz dobrego gustu w tym przypadku trzeba mieć też coś więcej w portfelu. Nie każdy może pozwolić sobie na tego typu podłogę, ale według starego przysłowia – chcieć to móc. Dlatego czasem warto rozważyć przełożenie remontu na przyszły miesiąc i uzbierać brakującą sumkę.

Problem z początku nie wydaje się trudny, ale mimo to nadal nie możemy się zdecydować. Jak tak dalej pójdzie, to trzeba będzie ciągnąć zapałki!