Podłogi drewniane – co warto o nich wiedzieć?

Podłogi drewniane niewątpliwie mają swoje atuty, dlatego ich popularność nie maleje. Podczas wyboru drewna nie można jednak kierować się tylko jego urodą. Należy bowiem pamiętać, że podłoga to jeden z najmocniej pracujących elementów w budynku, a jej powierzchniowa warstwa narażona jest na nieustanne działanie czynników chemicznych czy fizycznych.

Podłogi drewniane niewątpliwie mają swoje atuty, dlatego ich popularność nie maleje
Autor zdjęcia: Our Dream Photography (Personal)

Podłoga w dużym stopniu wpływa na charakter całego pomieszczenia. Jej wykończenie powinno być również odporne na ścieranie, zarysowania czy wilgoć. Dobrze też jeśli wykazuje właściwości antypoślizgowe. Poza tym wskazane jest aby była łatwa do czyszczenia i pielęgnacji. Poza tym bierze się pod uwagę między innymi: izolacyjność termiczną, akustyczną oraz antystatyczność. Wymagania tego typu spełnia drewno lite, pod warunkiem, że zostanie wybrany jego rodzaj odpowiedni do danego pomieszczenia. Inne podłogi sprawdzają się bowiem w pomieszczeniach o małej intensywności ruchu, a inne w ciągach komunikacyjnych.

W nowo powstałych domach decyzję odnośnie posadzki dobrze jest podjąć już na etapie budowy. Podczas remontu możliwości są już mniejsze, bo wylewki są już gotowe. Tradycyjnie na podłogi wykorzystuje się drewno krajowe np. sosnę, dąb, modrzew, jesion, brzozę i buk, a także wiele gatunków drewna egzotycznego. Są to m.in. amarant, ipe, gombeira, merbau, teak, bubnga, wenge czy sapeli. Wybór jest więc spory. W UE od 203 roku obowiązuje norma, która określa terminologię w tym zakresie. W Polsce działa jej odpowiednik. Niestety wielu sprzedawców tego nie przestrzega. Najlepszym rozwiązaniem jest więc sugerowanie się nazwą łacińską.

Wiele osób bierze pod uwagę przede wszystkim aspekt wizualny. Warto jednak pamiętać, że drewno jako surowiec naturalny nie jest jednorodny.