Podłoga na ogrzewanie podłogowe – jaką wybrać?

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe jest najlepszym rozwiązaniem? Zwykle sprawdzają się posadzki, które dobrze przewodzą ciepło, a przy tym nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury.

Na ogrzewaniu podłogowym można też ułożyć wykładzinę elastyczną, która z uwagi na małą grubość tylko w niewielkim stopniu ogranicza promieniowanie cieplne
Autor zdjęcia: nkeppol

Najlepszym rozwiązaniem wydają się płytki ceramiczne i kamienne, dlatego też są one często stosowane w pomieszczeniach, gdzie ogrzewanie podłogowe jest głównym źródłem ciepła. Na ogrzewaniu podłogowym można też ułożyć wykładzinę elastyczną, która z uwagi na małą grubość tylko w niewielkim stopniu ogranicza promieniowanie cieplne. Przed zakupem należy jednak sprawdzić czy producent przewidział w ogóle jej użytkowanie na ciepłej podłodze.

Również i niektóre rodzaje paneli nadają się do układania na podłogach z ogrzewaniem. Aby poprawić przewodzenie ciepła przez taką posadzkę trzeba przykleić panele do podkładu. Ich krawędzie łączy się na zatrzask, a nie na klej. Wówczas posadzka jest odporna także na odkształcenia. Wykorzystać można też posadzki drewniane, choć nie są one w tej sytuacji rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Należy przy tym wybierać drewno o małym skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej – dąb, iroko, tek czy merbau. Nie wolno natomiast kłaść parkietu grubszego niż 1,5 cm. Taka podłoga bowiem ogranicza w dużym stopniu przekazywanie ciepła, a przy tym powstają wówczas większe szczeliny. Sprawdzają się parkiety dwu- i trójwarstwowe. Klepka powinna być jednak wysokiej jakości, aby nie doszło do rozwarstwienia takiej podłogi.

Duże znaczenie ma też sposób zabezpieczenia podłogi drewnianej ułożonej na ogrzewanej podłodze. Sprawdza się olejowanie gdyż nie skleja kantów drewna. Lakier położony na pracującej podłodze może natomiast popękać i uwydatnić szczeliny.