Deska lita czy warstwowa?

Wybór wykończenia podłogi to na pewno zakup na wiele lat. W przypadku podłóg drewnianych najczęściej wybierane są deski podłogowe lite lub warstwowe. Czym się różnią i jakie są ich zalety? Deski lite i warstwowe powstają z drewna naturalnego, ale ich budowa oraz parametry techniczne są odmienne. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale i miejsce montażu podłogi.

Deska lita – wady i zalety

Deska lita możne być wielokrotnie cyklinowana
Autor zdjęcia: Our Dream Photography (Personal)

Elementy deski litej są wykonywane tylko z jednego gatunku drewna, które jest odpowiednio obrobione i przycięte. Do podłóg litych zalicza się parkiety i mozaiki parkietowe. Podłogi tego typu są nieco droższe od warstwowych, które składają się z kilku warstw. Na wierzchu znajduje się najczęściej warstwa szlachetnego drewna, a pod spodem tańszego.

Deska lita (http://avancefloors.pl/) możne być wielokrotnie cyklinowana. Dzięki temu w razie potrzeby nawierzchnię można odnowić. Warto jednak pamiętać, że deski montowane na pióro i wpust mogą być cyklinowane tylko do tego poziomu, a nie całej grubości deski. Deski lite są też mniej odporne na wilgoć niż deski warstwowe. W zimie mogą więc się wypaczać i pękać. Można temu zapobiec stosując odpowiednie impregnaty przeznaczone do tego celu.

Deska warstwowa – wady i zalety

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się od jakiegoś czasu deski warstwowe. Przemawia za nimi atrakcyjna cena. Poza tym są dość odporne na wilgoć, co wynika z ich warstwowej budowy. Posiadają również wysoką wytrzymałość na naprężenia. Deski tego typu sprawdzają się też w kuchniach i łazienkach, także na ogrzewaniu podłogowym. Ich wadą jest natomiast mniejsza żywotność niż w przypadku desek litych. Można je poddawać cyklinowaniu, ale tylko pierwszą warstwę (więcej). Warto więc zwrócić uwagę na jej grubość.